Schengen Vizesine Sahip Başvurucu Tek Başına İlticaya Başvurursa Dublin Uygulaması Nasıl Olur? 

Schengen vizesine sahip başvurucu tek başına ilticaya başvurursa Dublin uygulaması nasıl olur? 

Bu durum ikiye ayrılır. Şayet başvurucu, iltica edeceği ülkenin Schengen vizesine sahipse ilticası, vizesine sahip olduğu ülkede değerlendirilecektir. Ancak iltica ettiği/edeceği ülkeyle sahip olduğu vize farklı ülkeyse o zaman Dublin kuralları devreye girecektir. Sadece Yunan vizesine pratikte güncel olarak Dublin uygulanmamaktadır. Ancak diğer ülkeler için ise Dublin uygulamaları yapılabilmektedir. Örneğin; Fransa Schengen vizesine sahip birisi, Fransa vizesi bitiş tarihinin üzerinden 6 ay geçmeden Almanya’ya iltica ederse Dublin uygulanır. Yani Almanya, iltica başvurunuzun değerlendirilmesi için sizi Fransa’ya gönderecektir. O zaman formülasyonu şöyle değerlendirebiliriz:

VİZENİN BİTİŞ TARİHİ + 6 ay = BAŞVURU

Bu gibi durumda genelde insanlar, nerede kalacağını, nasıl yaşayacağını; çalışıp çalışamayacağını soruyor. Ne yaparsak bu iş çözülür, bir yolu var mı gibi sorular sorabilmektedirler. Biz burada Schengen vize sorumluluğu çerçevesinde Dublin-Vize ilişkisinin anlaşılması üzerine izah etmeye çalışıyoruz. Yeme-içme, barınma, konaklama; bunlar konumuzun dışındadır. Bu sorunu başvurucuların kendisi çözmelidir.

Bu süreci başvurucuların vizelerini uzatma (vize uzatma makalemiz için tıklayabilirsiniz) ya da müsamahalı kalış (müsamahalı kalış makalesi için tıklayabilirsiniz) (müsamahalı kalış videomuz için tıklayabilirsiniz) belgeleri talep ederek legal olarak geçirme imkanları bulunmaktadır.

Yorum yaz