Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Temel Bilgi ve Belgeler

Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Temel Bilgi ve Belgeler

 

 • Güncel özgeçmiş (CV)
 • 2 adet Güncel pasaport fotoğrafı
 • Pasaportun/Seyahat Dokümanının fotoğraflı yüzü
 • Güncel Oturum Kartınız (Aufenthaltstitel)
 • Doğum belgesi (Türkiye’den gelenler için formül A formül B belgesi- aslı ve Almancaya tercüme edilmiş örneği)
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • Evlilik belgesi (Evlilik Cüzdanı)(yaşam arkadaşı olduğunu ispatlayacak güncel tarihli bir belge)
 • Güncel Gelir belgesi (3 aya ait) (güncel çalışma sözleşmesi) (maaş bordrosu) (eğer Kindergeld alıyorlarsa güncel banka çıktısı) (engelli ise engelli gelir belgesi) (öğrenci ise ve devletten burs alıyor ise bunun belgesi) (emeklilik gelir belgesi)
 • İş yeriniz var ise mali müşavirinden alınmış son 3 aylık net gelir belgesi (Einkommennachweise)
 • Varsa vatandaşlığa alınma testinden başarıyla geçtiğinize dair belge (Almanya’nın hukuk ve toplumsal düzeninin yanı sıra yaşam şartları hakkında bilgi sahibi olmak)
 • Almanya’da okuyan çocuklarınızın ikinci dönem karneleri
 • Mezun olduğunuz okulu gösteren diplomalarınız
 • Adli Sicil Kaydı (Bir suç nedeniyle hüküm giymemiş olmak. Ancak siyasi sebepten dolayı iltica edenler bu durumdan muaftır.)

Yukarıda verilen bilgi ve belgeler vatandaşlık başvurusu için gerekli bilgi ve belgelerdir. Ancak her Vatandaşlık Bürosunun(Bürgeramt)bazı istediği bazı istemediği bazısın da tolere ettiği bilgi ve belgeler olabilir. Bu sebeple lütfen vatandaşlık başvuru yaparken güncel ikametinin olduğu ya Vatandaşlık Bürosuna (Bürgeramt) yazarak vatandaşlık başvuru yapmak istiyorum bunun için gerekli bilgi ve belgeleri gönderir misiniz deyip ya da Vatandaşlık bürosu web sitesinden gerekli bilgileri alabilirsiniz. Sizin bağlı bulunduğunuz Vatandaşlık Bürosunun(Bürgeramt) belge listesine göre hazırlık yapınız. Bununla ilgili örnek dilekçe Almanca olarak aşağıda bulunmaktadır.

Sayın yetkili iş bu dilekçeyi vatandaşlık başvurusu yapmak için yazıyorum. Sizden aşağıda kimlik bilgileri bulunan ben, eşim ve çocuklarımla ilgili başvurumuzun dikkate alınmasını talep ediyorum. Bu çerçevede vatandaşlık başvurusu için gerekli bilgi ve belgeleri tarafıma göndermenizi önemle rica ederim.

Saygılarımla.

01/01/1991 doğum tarihli Abdullah Âdemoğlu

01/01/1993 doğum tarihli Havva Âdemoğlu

01/01/2018 doğum tarihli Fadime Âdemoğlu

Sehr geehrte Damen und Herren,

ich schreibe diesen Brief, um Antrag auf Staatsbürgerschaft zu beantragen. Ich bitte Sie, unseren Antrag für mich, meine Frau und meine Kinder, deren Identitätsdaten unten angegeben sind, zu prüfen. In diesem Zusammenhang bitte ich Sie, mir die erforderlichen Informationen und Dokumente für Antrag auf Staatsbürgerschaft zukommen zu lassen.

Mit freundlichen Grüßen

Abdullah Âdemoğlu, geboren am 01/01/1991

Havva Âdemoğlu, geboren am 01/01/1993

Fadime Âdemoğlu, geboren am 01.01.2018

 

 

Sayın yetkili iş bu dilekçeyi vatandaşlık başvurusu yapmak için yazıyorum. Ben 22/01/1993 doğumlu 123 ID numaralı Abdullah Âdemoğlu olarak vatandaşlık başvurumun dikkate alınmasını rica ediyorum. Vatandaşlık için gerekli bilgi ve belgelerin tarafıma gönderilmesini sizden talep ediyorum.

Saygılarımla

Ademoğlu Abdullah

 

Sehr geehrte Damen und Herren,

ich schreibe diesen Brief, um Antrag auf Staatsbürgerschaft zu beantragen. Ich, Abdullah Âdemoğlu, geboren am 22.01.1993, mit der ID-Nummer 123, bitte darum, dass Antrag auf Staatsbürgerschaft berücksichtigt wird. Ich bitte Sie, mir die notwendigen Informationen und Dokumente für Staatsbürgerschaft zukommen zu lassen.

Mit freundlichen Grüßen

Ademoğlu Abdullah

Yorum yaz