Oktay Özdemir Hakkında

OKTAY ÖZDEMİR KİMDİR?

Oktay Özdemir; danışman, eğitimci, tercüman, insan hakları savunucusu, aktivist. Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce, Rusça ve Almanca dillerini iyi derecede bilmektedir. Çiftçi ve inşaat ustası bir babanın, ev hanımı bir annenin evladı olarak 1973 yılında Tokat’ın Reşadiye ilçesine bağlı Demircili köyünde dünyaya geldi. Yedi yaşına kadar yazları Tokat, kışları Samsun’da ikamet etti.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul Bahçelievler’de; yükseköğrenimini 4. sınıfa kadar Yakutistan Devlet Üniversitesi İngiliz Dili ve Filolojisi alanında; 5. Sınıfta Moldova Komrat Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümüne dikey geçiş yaparak tamamlayan Özdemir, 2000 yılından itibaren yaklaşık iki yıl uluslararası bir firmanın Türkiye pazarlama müdürlüğünü üstlendi. Ardından iki yıl kadar da bir Türk firmasının Rusya pazarlama koordinatörlüğünü yürüttü. 2004’ten itibaren kendi danışmanlık, yazılım ve tercümanlık şirketini kurmuştur. 2006’dan bugüne kadar da edinmiş olduğu uluslararası tecrübeyle yabancı müşterilerin Türkiye pazarına girişinde; yerli müşterilerin yurt dışı pazarlarına açılmasında, kurumsal yapılandırılmasında, pazara giriş, ürün ve hizmetlerinin hedef pazarlara sunulmasında danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Hedef pazarlarda müşterilerinin ürün ve hizmetlerini online platformlarda (dropshipping, B2C vb.) sunabilmesi için müşterileri adına şirket kurulumu, depolama, paketleme, transfer, personel hizmetleri, ayrıca anlaşmalı olduğu çözüm ortakları olan yazılımcı, sosyal medya uzmanları, avukat ve mali müşavirlerle birlikte, müşterileri adına hizmetler icra etmektedir. 2016’dan itibaren ise faaliyetlerini Almanya’ya taşıyarak hem Almanya’ya hem Avrupa pazarına yönelik çalışmalarını sürdürmektedir. Bu hizmetlerine göçmen ve mülteci hukukunu da ekleyerek devam etmektedir.

2000’li yıllardan itibaren aldığı eğitimler: TurQuality ve Markalaşma eğitimleri, Toplam Kalite ve Yönetim eğitimleri, Kurumsal Yönetim eğitimleri, Stratejik Planlama-Stratejik Yönetim eğitimleri, Sosyal Medya Pazarlama eğitimleri, Avrupa Birliği Fonları ve Devlet Teşvikleri eğitimleri, QA ISO 9001-2008 Başdenetçiliği eğitimi, Tedarik Zinciri Yönetimi eğitimleri, Kurumsal Performans Yönetimi eğitimleri, Göçmen Hukuku eğitimleri ve Mülteci Hukuku eğitimleri almıştır. Özdemir, halihazırda Avrupa Ticaret Hukuku üzerine yüksek lisans yapmaktadır.

Oktay Özdemir, aldığı eğitimlerle ve iş tecrübesiyle alakalı olarak hem yurt içinde hem yurt dışında, şirketler ve sivil toplum kuruluşlarına onlarca seminer ve konferans vermiştir. 2004’ten itibaren 50’ye yakın ülkede, yaklaşık 400’e yakın müşteri portföyüne, ürün ve hizmetlerin götürülmesine katkı sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir.

Özdemir, 2010’da halk arasında gece körlüğü-tavuk karası olarak bilinen retinitis pigmentosa rahatsızlığından dolayı kısmi görme kaybına uğramış, aldığı Braille alfabesi eğitimi sayesinde ve engelsiz erişim imkanlarını kullanarak çalışma faaliyetlerine devam etmektedir.

Hobileri: Kitap okuma ve sesli kitap dinleme, uluslararası araştırmalar yapma, yüzme, hobi bahçesi işleriyle uğraşma, seyahat, yeni insanlar tanıma, yerel halk müziği ve etnik müzik.

Sosyal sorumluluk çalışmaları: 15 Eylül-15 Kasım 2017 tarihleri arasında (Verfolgt) fotoğraf sergisine ev sahipliği yapma, Özgürlük ve Yaşam İnisiyatifi çalışmalarına katkı sağlama, Adalet İnisiyatifi çalışmalarına katkı sağlama, HRD Derneğinin bünyesinde beş görme engelli arkadaşıyla “Hand in Hand” Engelliler Platformu’nu kurmuş olup tüm engelli gruplarına yönelik olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Özdemir, 2004 yılından itibaren çözüm ortakları ve takım arkadaşlarıyla beraber koşulsuz müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarıyla bugüne kadar 400’e yakın şirkete, yüzlerce insana seminer, konferans, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunmuştur. Özdemir, çözüm ortakları ve takım arkadaşlarıyla birlikte hedef ve problem sürecinizi güncel gelişmeler ışığında takip ederek değerlendirip size özel en uygun, güvenilir ve etkili çözüm yolları için çalışmaktadır.

“Havada kalan uçak, yolda kalan yolcu yoktur. Zoru başarırız, imkansız biraz zaman alır.”

Ayrıca Youtube’da Raindrops TV kanalına verdiği, kendi hayat hikayesini anlattığı röportajı izlemek için tıklayabilirsiniz.

Yorum yaz