Yetkililer için bir aksilik daha çıktı: Bir göçmenin mahkeme kararı…

Bu iltica hakimleri o kadar dünyevi değil ki inanamazsınız.

Federal İdare Mahkemesi, devletin yasa dışı göçmenlerin kimliğini tespit etmeye yönelik meşru amacı yerine veri korumasına öncelik vermektedir.

Perşembe günü belediyeler ve eyaletler, yasadışı göçün nasıl önlenebileceğini tartışmak üzere Federal İçişleri Bakanı’nda bir araya geldi.

Bir gün sonra Federal İdare Mahkemesi, yetkililerin sığınma başvurularını işleme koymasını daha da zorlaştıran bir karar verdi. Buna göre, Federal Göç Dairesi’nin (BAMF), geçerli bir pasaport ibraz etmese ve kimliği hakkında şüpheler olsa dahi, sığınmacının cep telefonuna değerlendirme amacıyla el koyması yasak.

2019’da Afganistan’dan ülkeye pasaportsuz giriş yapan bir kadın şikayetçi oldu. Sunduğu tek belge, bir evlilik cüzdanı ve biyometrik veri (yüz tanıma vb.)

Hakimler, bu belgelerin kimliği belirlemek için yeterli olacağını ve “dil araştırmacısı ile soruşturma”nın da bir seçenek olacağını iddia ediyor. Ancak, sığınmacıdan cep telefonu sözleşmesi için erişim verilerini sağlamasını istemek ve veri taşıyıcısını değerlendirmek “orantısız ve dolayısıyla yasa dışı” idi.

Bunu yaparken mahkeme, sunulan belgelerin ve “dil araştırmacısıyla yapılan sorgulamanın” sığınmacının kimliğini belirlemek için gerçekten yeterli olduğunu kanıtlama ihtiyacından kurtulmuştur.

Afgan makamlarından alınan belgelerin güvenilir olmama olasılığı yüksektir. 2021 yazında Taliban iktidara gelmeden önce bile Afganistan, paranın sahte belgeler dahil her şeyi satın alabileceği yozlaşmış bir devletti.

Bununla birlikte, Federal İdare Mahkemesi, verilerin korunmasını, Alman devletinin yasadışı göçmenlerin kimliğini belirlemeye yönelik meşru amacının üstüne koymaktadır.

Ülkeye izinsiz girenlerin kimliğinin doğru bir şekilde tespit edilmesinin zorluğu göz önüne alındığında, bu ağırlıklandırma son derece orantısız görünmektedir. Birçoğu pasaportsuz geliyor, çünkü pasaportu kaybettiler ya da tanınmamak için çöpe attılar.

Federal İdare Mahkemesi’nin Cuma günü karar verdiği davaya geri dönelim: Afgan sığınmacı, cep telefonundaki verileri yetkililere sunarsa ne gibi bir dezavantaja sahip olur?

Federal Göçmen Bürosu, anlaşılmaz veya yanlış bilgilere dayanan bir iltica başvurusu seline karşı mücadele ediyor. Personel, kimin gerçekten korunmaya ihtiyacı olduğunu bulmalı ve olmayan ve sadece Alman sosyal devletine göç etmek isteyenleri geri çevirmelidir.

Bu iş yeterince zor. Federal İdare Mahkemesi bunu daha da zorlaştırdı. Bu yargı o kadar dünya dışıdır ki insan buna inanamaz.

kaynak: https://www.bild.de/politik/kolumnen/kolumne/kommentar-dieses-asyl-urteil-ist-der-wahnsinn-82963160.bild.html

Yorum yaz