Bu iltica kararı delilik: Mültecilerin cep telefonu verilerinin okunmasına izin verilmiyor.

Mültecilerin cep telefonu verilerinin genel olarak okunmasına izin verilmiyor…..

Leipzig. Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nin (BAMF), kimlik belgeleri eksikse sığınmacının kimliğini kontrol etmek için cep telefonlarından veri okumasına izin verilmez. Leipzig Federal İdare Mahkemesi 16 Şubat 2023 Perşembe günü, bir kişinin kimliğine ve uyruğuna ilişkin başka belgeler ve göstergeler mevcutsa, öncelikle cep telefonu verilerinin değil, bunların dikkate alınması gerektiğine karar verdi (Az.: 1 C 19.21).

Spesifik hukuki ihtilaf, 2019’da Almanya’ya gelen ve sığınma başvurusunda bulunan bir sığınmacıyla ilgiliydi. Afganistanlı olduğunu söyledi. Ne geçerli bir pasaportu ne de yerine geçen herhangi bir pasaport belgesi vardı . Ancak sözde bir tazkira, biyometrik verileri olmayan bir Afgan kimlik kartı ve bir evlilik cüzdanı sundu.

Bu belgeler BAMF’ın kimliği belirlemesi için yeterli olmadı. Yetkililer kadının cep telefonunu ve erişim bilgilerini istedi . Akıllı telefon verileri özel bir yazılım kullanılarak okundu. Kimliği belirlemek için de teslim edilen belgeler ancak daha sonra tercüme edildi.

Berlin İdare Mahkemesi , 1 Haziran 2021 tarihli kararında , sığınmacıların cep telefonlarının kimliklerinin tespit edilmesi amacıyla okunmasını hukuka aykırı bulmuştur (Az.: VG 9 K 135/20 A). BAMF, belgelerin değerlendirilmesi ve doğrulanması gibi daha hafif yöntemler varsa, cep telefonu verilerinin ifşa edilmesini talep edemez.

Federal İdare Mahkemesi de şimdi bunu onayladı. Cep telefonu verilerinin okunmasına, yalnızca “tedbirin emredildiği zamana göre tedbirin amacına daha hafif yollarla ulaşılamıyorsa” kimlik ve uyruğu belirlemek için izin verilebilir. Ancak mevcut davada başvuran bir tezkire ve evlilik cüzdanı ibraz etmiştir. Dil araştırmacısına, sığınmacının herhangi bir dil anormalliği olup olmadığı da sorulabilirdi. Bu nedenle, kimlik ve milliyet oluşturmanın daha hafif yolları vardı.

Bu nedenle Leipzig’deki yargıçlar , akıllı telefon verilerinin okunmasının ve değerlendirilmesinin orantısız ve dolayısıyla yasa dışı olduğuna karar verdi

kaynak: https://www.juraforum.de/news/generelles-auslesen-von-handydaten-von-fluechtlingen-nicht-erlaubt_258637#:~:text=Das%20Bundesamt%20f%C3%BCr,1%20C%2019.21

Yorum yaz