ALMANYA İÇİ MÜLTECİ TRANSFER İŞLEM ŞARTLARI

NRW içinde Yer değişikliği

Transfer için başvurulması gereken kurum Arnsberg deki “Bezirksregierung Arnsberg” kurumdur. Yer değişikliği için belli şartların veya belli sebeplerin sunulması gerekli. Umverteilung(Yer değişimi) başvurusu kağıdında 4 tane seçenek bulunmaktadır. Bunlar, is ve eğitim, ailevi nedenler, tıbbi ve sağlıksal nedenler ve diğer sebepler diye yazılmış. Bu kutucuklardan hangi sebepler ile yer değişikliği talebinde bulunuyor iseniz arka sayfa da bulunan “sebep gösterme” kutucuğuna özetle yazmanız gerekmektedir ve belgeler ile desteklemeniz gerekmektedir. Yer değişikliği için bu belge ve işlemlerin yapılmasının belirli bir zaman dilimi yoktur. İlk başvuru yapıldığı andan itibaren yapılabilir bu başvuru ama Arnsberg in sizin belediye aşamasına geçtikten sonra müdahale etmesinin daha yüksek ihtimal olduğunu unutmamak gerekir. Sayı çokluğundan dolayı şimdilik önce genel yerleştirme yapıp daha sonra istekleri ele almayı tercih ediyor sistem.

Umverteilung(Yer değiştirme) belgesinde istenilen belediye ve diğer bilgiler tamamen doldurulmali ve gerekçeler net bir şekilde belirtilmeli. Bunun yanında dosyalar veya gerekçelere delil oluşturacak belgeler ekte belirtilmeli ve hepsi tarayicidan mail sistemine PDF olarak yuklenilmeli. Detay olacak bir bilgi olarak şunu söyleyebiliriz; Arnsberg sistemi güvenlik açısından sadece PDF dosyalarını açmaktadır, unutulmamalı.

Gönderilmesi gereken adres:

Eğer mail adresi ile irtibata geçilir ise daha hızlı sonuç alınabilir. Posta yolu ile de başvuru yapılabilir, aşağıdaki adresteki gibi;

Bezirksregierung Arnsberg
Seibertzstr. 1
59821 Arnsberg

Toparlamak gerekirse;

Yer değişikliği basvurusu ile ilgili zorunluluklar şunlar;

Belediye aşamasına geçmiş olmak,

Yer değişikliği ile ilgili ihtimal olumlu sonuç alabilmek icin:

Gerekçeler sağlam temellere dayandırılmalı,
Dosyalar ile desteklenmeli,
Mail de veya mektupta şahsi ifadelerden kaçınılmalı,
Durumun acil olduğu ve geçen sürelerin mağduriyet oluşturduğu bildirilmeli,

Yer değişikliği ile ilgili kısa sürede dönüt alabilmek için tavsiyemiz şudur:

Telefon ile irtibata geçinilsin ve telefon görüşmesinde mümkünse dosyaların gönderileceği mail adresi alınmaya çalışılsın. Bu mailleşmeler ile hem sürecin durumu öğrenilebilir hemde daha hızlı sonuç alınabilir diye umuyoruz.

Yer değişikliği ile ilgili belgeler konusu ile ilgili açıklama;

1)İş veya Eğitim

Yer değişikliği için en geçerli ve sabit seçenek olmuş bir gerekçe de iş ve eğitim durumudur. İş ile alakalı belgeler ve eğitim ile alakalı belgeler Arnsberg e iletildiğinde sonuç alınması ve sonucun hızlı ulaşması yüksek ihtimal ile mümkündür. Bunun yanında bazı durumlarda ise yer değişikliği talebi sadece o şehir veya eyalet eksenli değil, Almanya geneli olma ihtimali de vardır. Dolayısı ile eğitim ve iş ile ilgili belgelerin yer değişikliği için yeterli hatta hızlı sonuç alınabilir olduğunu söyleyebiliriz.

2)Ailevi sebepler;

Ailevi sebepler de yer değişikliği için güçlü bir yöntemdir. Evli eşler aynı anda başvurmadığı durumlar veya bir çok sebepten ötürü farklı belediyelerde hatta farklı eyaletlerde olabiliyorlar. Bundan dolayı eşlerin de bu başvuruyu doldurması gerekiyor. Başvuruda gerekli belgeler, aile cüzdanı gibi, belirtilmeli. Burada verebileceğimiz, tecrübelerden ötürü tavsiyemiz, müsait olunan bir zamanda Arnsberg binası ziyaret edilmesidir. İşlemin daha hızlı ve istikrarlı yürüyebilmesi Arnsberg binasındaki memurun göstereceği ilgiye bağlı olduğu unutulmamalı bir yerde. Adres ve açılış-kapanış saatleri şöyledir:

Mo bis Do. 8:30-12:00 und 13:30-16:00
Fr 8:30-14:00

Seibertzstr. 1
59821 Arnsberg

3)Tıbbı Nedenler:

Tıbbi nedenler ile ilgili yapılacak başvurularda da sonuç alabilmek elbet mümkün ve hatta hızlı da olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi şudur, Tıbbi sebepler sizi yer değişikliği talep ettiğiniz belediye ye bağlayıcı olmalıdır. Sizin tedavinizin o belediye deki bir muayenehane de yapılması gerektiğini gösteren bir belge olmalıdır. Burada yanlış bir anlaşılmayı önleyelim, sizin hastalığınızın sadece o belediyede muayenesi olduğu anlamı çıkmıyor, sadece siz o hastane veya muayenehane de tedaviniz yapılması gerekiyor veya tedavinize devam edilmesi gerekiyor.

Tıbbi sebepler ile ilgili çok kafa karışıklığı ve bilgi karmaşası olduğu için bu konuyla ilgili devamında özel olarak detaylı yazımızı sunacağız.

4) Diğer sebepler:

Bu konu ile alakalı sunulacak sebepler de muhteviyatına göre yer değişikliği için geçerli sebepler olabilmektedir. Bir çok konuyu kapsadığı için devamdaki yazıda detaylı bilgi verilmeye çalışılacaktır.

Geçen ki yazımızda Tıbbi sebepler ve Diğer sebepler konusunu detaylı yazmaya çalışacağımızı belirtmiştik.

Tıbbi sebepler ile ilgili sunulacak belgeler başvuran kişinin kendisinin tedavi merkezinden almış olduğu belgeler ile oluşturulabilir. Kişi belli bir kurumda ve belli bir metot ile veya belli bir doktor eşliğinde muayene edileceğini göstermesi gerekiyor.

Unutulmaması gereken noktalardan birisi şudur ki, halihazırda bulunduğunuz belediyenin sağlık şartları sizin tedaviniz için uygunsa-ki Almanya da 10 bin kişinin bulunduğu şehirlerin çoğunda bile Kanser araştırma instituleri var- yer değişikliği için yapacağınız belgeler olumlu yanıtlanmayabilir. Tekrardan belirtmekte fayda var, bu tür durumlar daha önceden devam eden tedaviler veya daha önceden sizin hikayeniz ve tıbbi gelişimini i bilen doktorlar bağlayıcı sebepleriyle olumlulaştırılabilir.

Tıbbi sebepler ile ilgili gerekçeleri birkaç başlıkta toplarsak şunları yazabiliriz:

1)Tedavisi mudavil de çok bulunmayan hastalıklar için büyük şehirlere nakil olayı hızlı olabilmektedir. Bu türlü durumlarda zaten ilgili sosyal memur veya belediye başvuruyu takip edebilmekte ve hızlandırabilmektedir.

2)Tedavisine başka bir hastane de veya muayenehane de başlanılmış bir hasta için nakil işlemi doktorun süreci bilmesi ve tedavide devamiyetin önemi vurgulanarak yazılan başvuruda olumlu sonuçlanacağını umuyoruz. Burada eklememiz gereken bir nokta şudur ki, başvuran tedavisini takip eden bir doktordan imzalı bir kağıt alır ise sebep daha sağlam temellere dayandırılmış olur. Doktor muayeneye devam etmesi gerektiğine dair mektup veya raporları, bir çok sebepten dolayı zaten verebilmektedir. İstenildiği takdirde kolayca alınabilecek bir belgedir.

3)Tedavi için başka bir belediyedeki kurumda muayene veya tedavi olmakta yer değişikliği için bir sebeptir ama bu durum uzun süreli bir tedavi sürecinin olması veya halihazırdaki belediye de hastalığın tedavisinin mümkün olmaması gibi şartları da sağlaması gerektiği unutulmamalı.

4)Tedavi için psikolojik sebepler veya Çocuk ve Ergen Gelişimi ile alakalı sebepler de yer değişikliği için geçerli sebeplerdir. Bunun için ilgili belediyenin ilgili kurumu ile birebir görüşmeler yapılıp alınacak belgeler ile başvuru yapılabilir, biz burada bu türlü sebeplerin de sonuç vereceğini umuyoruz ama gerekçelerin her zamanki gibi belli bağlayıcı şartları olması gerekmektedir.

5)Bakıma muhtaç veya yardıma muhtaç hastaların, bakım alabileceği bir tanıdığı veya ilgilenebileceği kişilerin yanına nakil olabilmesi için başvurularının olumlu sonuçlanacağını umuyoruz, eklenen belgelerde ilgilenecek kişilerin resmi evrakları sunulmalıdır ve ikamet alınacak adres belirtilmelidir.

Ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var. Şeker ve Böbrek yetmezliği gibi hastaların bütün belediyelerde yeterince hizmet veren kurumlar mevcut olduğu için yer değişikliği için kuvvetli bir sebep oluşturmayacağını maalesef belirtmemiz gerekiyor.

Doğum gibi durumlarda veya kısa süreli müşahede gerektirecek-operasyon(safra veya apandisit gibi

Bir önceki yazımızda yer değişikliği ile ilgili diğer sebepler üzerinde duracağımızdan bahsetmiştik.

Yer değişikliği ile ilgili sabit ve bilindik sebepler, iş, eğitim, sağlık ve ailevi sebepler idi. Bu sebeplerde kendi içlerinde bir çok alt sebebe dönüşebilmektedir. Bu yazımızda diğer sebepler konusunda ne gibi şeyler olabilir, hangi diğer sebepler yer değişikliği için bağlayıcıdır, ne kadar sürede sonuca ulaşılabilir gibi elimizden geldiğince örnekler eşliğinde bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikle belirtmemiz gereken şey, bu yazımız tamamen ortak bir aklın yazısıdır, bununla ilgili yazılmış veya net çerçeveler ile ortaya konulmuş bir formül yoktur. Yazımızın devamındaki örnekler üretilebilir veya geliştirilebilir. Burada vermek istediğimiz bilgi, sebeplerin bağlayıcı olma özelliğidir.

1)Bir belediyede 6 ay resmi kayıtlarla yaşamış olmak yer değişikliği talebiyle alakalı güçlü bir sebeptir. Başvuruda bu süre içerisinde entegrasyon sürecine etkisi ve bulunan mekanın kişinin ruhsal ve sosyal durumuna organize olmuş olmasından bahsedilebilir.

2)Bir belediye de almış olduğunuz veya aşmaya devam ettiğiniz eğitim, dil kursu, Pratik veya kısa süreli seminerler de başvuru yapmanız için sebep oluşturabilir nitelikte.

3)Bir belediyede katılmış olduğunuz organizasyonlar ve bu organizasyonlardaki konumunuz da başvuru yapmak için uygundur.

4)Bir belediyede Sosyal hizmetlerde yapmış olduğunuz Freiwillig(Gönüllü) hizmetler de başvuru yapmanız için geçerli bir sebeptir ve burada eklememiz gereken nokta şudur, ikna edilebilirse belediyenin gönüllü çalışıldığı birimden-Ehrenamt- bir kişi ile başvurunun yapılması veya takip edilmesinin yararlı olacağıdır.

5)Bir belediyede duygusal bağ kurulmuş bir kişi ile yaşanıldığı ve ayrı kalmak istenilmemesinin belirtilmesi. Bu sebep kalınabilecek bir yer belirtilerek yapılmalı. Yani beraber yaşanılmak istenen kişi ile aynı eve ait bir Wohnungsgeberbestätigung olması gerekmektedir. Başka türlü belgeler istenilebilir başvuran kişilerden.

Bu türlü örnekler ile diğer sebepler artırılabilir. Burada anlatmak istediğimiz diğer sebepler konusunda sebep olarak bir şeylerin sunulması gerektiği.

Şahsi istekler Umverteilung için çok ciddiye alınmamaktadır ve gerekçelere dayandırılmamaktadır.

Tekrar hatırlatmakta fayda var, çok fazla başvuru sayısından dolayı Arnsberg seçici davranmak zorundadır ve bu konuda bazı dosyalarla ilgilenmektedir.

Çok kafa karışıklığına sebep veren bir şeye de cevap vererek yazımızı tamamlayalım. Yapacağınız başvurularda mümkün olabildiğince resmi bir dil kullanmanız ve sebep göstermeniz önemlidir. Şahsi istekleriniz yer değişikliği sayı çokluğundan reddedilebilir. Arnsberg in çalışma prensibine göre, muhatap olduğunuz memuru sebeblerinizin bağlayıcılığına ikna etmeniz istek yapılan belediyeye transferinize sonuç verecektir. Kısa sözün özü; Sebep gösterin, belge ve dosya ile destekleyin ve irtibatınızı koruyup, takibini yapın…

ÖNEMLİ NOT;

Transfer işlemlerinde her eyalete belli oran da mülteci tanımlanmıştır bu kapasitenin %80 ni dolana  kadar transfer işlemleri gerçekleşmektedir.

ancak iş eğitim sağlık gibi nedenlerde bu şart aranmamaktadır.

şayet o şehre tahsis mülteci kapasitesi doluluk oranı %80 ni geçti ise transfer onayı verilmemektedir tahsis edilen mülteci güncel ve sayı oranları her ay başında güncellenmektedir ,

örnek;

Aachen bölgesinde güncel 1968 mülteci bulunmaktadır.

devlet tarafından Aachen şehrinen tanımlanan mülteci sayısı 1777 dir

bundan dolayı Aachen şehrinde 191 mülteci fazlası bulunmaktadır ve şehir 01.07.2018 itibari ile %10 oranında mülteci fazlalılığı bulunmaktadır yani Aachen %110 mülteci doluluğuna sahiptir bundan dolayı belediyenin ve Arnsberg ciddi transfer geçerli  sebepler olmadığı sürece transfer işlemi gerçekleşmesi çok zordur.

örnek2;

Düsseldorf Kreis Wesel Alpen bölgesinde güncel 70 mülteci bulunmaktadır.

devlet tarafından Düsseldorf Kreis Wesel Alpen şehrinen tanımlanan mülteci sayısı 188 dir

bundan dolayı DüsseldorfKreisWeselAlpen şehrinde 118 mülteci barındırma imkanı bulunmaktadır ve şehir 01.07.2018 itibari ile %37.22 oranında mülteci doluluğu bulunmaktadır yani DüsseldorfKreisWeselAlpen %67,78 mülteci barındırma kapasitesi bulunmaktadır bu bölgeye transfer olmak isteyenler başvuru yaptıkları takdirde transfer olma ihtimalleri bulunmaktadır. lütfen aşağıda ki linkten eyaletler ve şehirler bazında bakarak kendi belge ve durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

konuyla ilgili tecrübelerinizi yorum kısmında paylaşırsanız transfer düşünen mülteciler için yol gösterici olur.

not; konuyla ilgili her zaman bir avukata danışmanız önerilir.

Yorum yaz