Sığınmacılar İçin İkamet Kaydı (Anmeldung)

Sığınmacılar İçin İkamet Kaydı (Anmeldung)

Kayıt yaptırdığınız ilk varış merkezinde ikamet edip edemeyeceğiniz önceden bilinmemektedir. Müsait bir yer varsa ve ilk varış merkezi, menşe ülkenizden gelen insanları ağırlıyorsa burada kalabilirsiniz. Aksi takdirde, başka bir Alman şehrindeki başka bir varış merkezine gönderilirsiniz. İltica talebinde bulunanların nereye gönderilmesi gerektiğine karar veren kişi buradaki görevliler değildir, bu karar EASY (“Erstverteilung der Asylbegehrenden” veya Sığınmacıların İlk Dağılımı) adı verilen bir bilgisayar sistemi tarafından verilir.

Sizin için belirlenen ilk varış merkezine ulaştığınızda, size uyumanız için bir yer verilecektir. Prensip olarak, sadece Almanya’ya yeni gelmiş olan mülteciler ilk varış merkezlerinde kalırlar. Birkaç hafta veya ay sonra, sığınmacılar genellikle başka bir konaklama yerine transfer edilirler. Bu yer, paylaşımlı bir konaklama merkezi veya bir apartman dairesi olabileceği gibi, yakındaki başka bir şehirde de bulunabilir.

Kalacağınız yerle ilgili verilen kararlara karşı çıkmak ve bu yerleri değiştirmek çok zordur. Gönderilmiş olduğunuzdan başka bir şehirde yaşamak için çok iyi bir nedeniniz varsa, ne yapabileceğinizi öğrenmek için bir danışma merkezine veya avukata danışın. Pro Asyl’in web sitesinde kaldığınız federal eyaletteki danışma merkezlerini bulabilirsiniz ve oradaki personel de bir avukat bulmak konusunda size yardımcı olabilir.

Yorum yaz