Dublin’e Takılmamak İçin Ne Yapabilirim?


Dublin’e Takılmamak İçin Ne Yapabilirim?

1-Mümkünse gitmek istediğiniz ülkenin vizesini alin ve aktarma yapmadan (başka bir Schengen ülkesine girmeden) direkt başvuru yapmak istediğiniz ülkeye gidin.

2-Aile olarak ayrı ayrı Schengen bölgesine girdiyseniz ya da aile farklı ülkelere dağılacaksa; mümkünse ailenin çoğunluğunun ve çocuğun/çocukların kalmak istediğiniz ülkede olmasını sağlama; ailenin çoğunluğundan kasıt; Schengen alanı içinde bulunan aile bireylerinin çoğunluğudur. Örneğin 5 kisilik bir aileden 3 kisi Schengen bölgesinde; anne ve çocuk A ülkesinde başvuru yapmış, Baba B ülkesinde başvuru yapmış ise Dublin’i A ülkesine uygularlar.

3-Eğer mecburi olarak kalmak istemediğiniz başka bir AB ülkesinin vizesi ile Schengen alanına girdiyseniz. Bu vizenin etkisi vize bitim tarihinden 6 ay sonra düşmektedir.

4-Herhangi bir Schengen ülkesine iltica etmeden, herhangi bir Schengen ülkesinden resmi bir belge almadan kara yoluyla kalmak istediğiniz ülkeye gitmeniz halinde size Dublin uygulanmaz.

5-Eğer hususi pasaportunuz (Yeşil, Gri, Siyah, Kırmızı) varsa ve şayet Schengen dışından direkt kalmak istediğiniz ülkeye giderseniz size Dublin uygulanmaz..

6-Schengen bölgesine vize ile gelmiş iseniz başvuru yapmadan önce Dublin konusunda bilgi sahibi birisine Dublin kontrolü yaptırın.

7-Herhangi bir Schengen ülkesinden vize ya da oturumunuz yoksa, Schengen dışından yapılan bir uçuşla gitmek istediğiniz ülkeye transit bölgede başvuru yaparsanız size Dublin uygulanmaz.

7a-Herhangi bir Schengen ülkesinden vize ya da oturumunuz yoksa, Schengen dışından yapılan bir uçuşla transit bölgede inip başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaptığınız transit bölge/hava alanı bulunduğu ülke başvurunuzdan sorumlu olur ve size Dublin uygulanmaz.

Yorum yaz