Sığınmacıların kantonlara erken tahsisi Aralık ortasında kaldırılacak

Sığınmacıların kantonlara erken tahsisi Aralık ortasında kaldırılacak

Bern-Wabern, 30 Kasım 2022 – Aralık ayı ortasından itibaren Devlet Göç Müsteşarlığı (SEM), iltica prosedürü henüz tamamlanmamış sığınmacıları kantonlara erken atamayacak. Federal iltica merkezlerinde yine yeni sığınmacılar için yeterli barınma yeri bulunmaktadır.

SEM, planlamasını 2022’de çok sayıda yeni iltica başvurusuna göre ayarladı ve bu nedenle federal yapılardaki barınma yeri sayısını son birkaç ayda 5.000’den 9.000’in üzerine çıkardı. Bununla birlikte, Eylül ayından bu yana haftada 800 kadar kişi İsviçre’ye sığınma başvurusunda bulunduğundan, federal sığınma merkezleri hala giderek daha meşguldü ve neredeyse hiç boş yatak bulamıyordu. Ekim 2022 ‘nin sonundan bu yana SEM, sığınmacıların bazılarını geçici olarak kantonlara, onları kabul etme kabiliyetlerini garanti etmeye devam edebilmek için eskisinden daha erken atıyor. İlk adımda, bunlar sınır dışı etme emri olan kişilerdi. SEM, birkaç haftadır, sığınma prosedürleri henüz tamamlanmamış kişilerin federal sığınma merkezlerini erken terk etmelerine de izin veriyor.

Kantonlarca etkin bir şekilde uygulanan bu olağanüstü tedbir etkisini gösteriyor. SEM, tüm sığınmacıları ve Ukrayna’dan koruma talep edenleri kabul etmeye devam edebilir. Bu aynı zamanda iltica prosedürünün daha da hızlandırılması ve iltica başvurularının işlenmesinde ek uzmanların kullanılması ve aynı zamanda SEM’e birkaç ek kolaylık sağlayan ordunun desteği sayesindedir. Bu nedenle, federal iltica merkezleri, sığınma prosedürü boyunca sığınmacıların barınmalarını garanti edebilmek için yine yeterli boş yatağa sahiptir. Bu nedenle, 16 Aralık’tan itibaren SEM, sığınma prosedürünü tamamlamamış olan sığınmacıları kantonlara vaktinden önce tahsis etmeyecektir. Gerekirse, geri gönderme emri olan sığınmacılar, planlanan azami kalış süresi olan 140 gün sona ermeden önce federal sığınma merkezlerini terk etmeye devam edecekler. Bu nispeten küçük bir gruptur. Bu karar geçen hafta kantonlara bildirildi.

Sürekli yüksek sayıda yeni iltica başvurusu

SEM, Ekim ayında 3.208 yeni iltica başvurusu kaydetti ve bu, 2016 ‘nın başından bu yana en yüksek aylık rakam. Kasım ayında da benzer sayıda başvuru beklenebilir. Yeni iltica başvurularının yıl sonunda 24.500 civarında olması bekleniyor. Aynı zamanda, Ukrayna’dan her ay 2.600 ila 3.000 kişi S koruma statüsü için başvurmaya devam ediyor.

Sığınmacılar ve koruma arayanlar için yeterli barınma yeri sağlamaya devam edebilmek ve kantonları rahatlatabilmek için SEM’in daha fazla barınma yerini faaliyete geçirebilmesi gerekiyor. Ordu ile yakın işbirliği içinde, şu anda SEM’e ilave konaklama kapasitesi sağlanıp sağlanamayacağı inceleniyor. Ordunun her zaman temel görevini yerine getirmesi gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Yorum yaz